Godziny otwarcia biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2023/24

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera."
Monteskiusz

Biblioteka znajduje się na I piętrze budynku szkolnego. Składa się z dwóch pomieszczeń, w jednym znajduje się czytelnia i sala multimedialna, w drugim wypożyczalnia. Księgozbiór biblioteki liczy 12734 voluminy: lektury, książki popularnonaukowe, literatura piękna. W czytelni gromadzone są słowniki i encyklopedie, wydawnictwa albumowe, atlasy, książki naukowe oraz czasopisma.

UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI – DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”
AKCJA „BOOKCROSSINGOWA” W NASZEJ SZKOLE.

Uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa.

Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejszy w Polsce.

Główną ideą bookcrossingu jest celowe przekazywanie książek, lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

Bookcrossing:

pozwala dzielić się książkami,

daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej kupno.

inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają.

„DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE  OD JEJ POSIADANIA”

REGULAMIN TWORZENIA „MAGICZNYCH PÓŁEK”

1. Magiczne półki są tworzone  na korytarzu przed biblioteką.

2. Na pólkach zostaną wyłożone książki, które uczniowie za zgodą rodziców przyniosą do szkoły w celu przekazania innym.

3. Książki należy przynosić do biblioteki szkolnej, gdzie zostaną oznaczone pieczątką  – znakiem własnościowym bookcrossingu organizowanego w naszej szkole.

4. Oznakowane książki będą uwalnianie przez cały rok szkolny.

Każda osoba  zainteresowana przeczytaniem książki może ją zabrać do domu przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić innym na magicznych półkach do ponownego przeczytania.

5. Dbamy o wszystkie „uwalniane” książki!

ZAPRASZAMY!!! PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI I CZYTAJ.

CYTATY O KSIĄŻCE

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"
chińskie przysłowie

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"
Kartezjusz

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"
Monteskiusz

"Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy"
Magdalena Samozwaniec

"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji"
Billie Joe

"Ten, kto nie spodziewa się mieć miliona czytelników, nie powinien zabierać się do pisania"
Johan W. Goethe

"Literatura rozwija się najlepiej wówczas, gdy jest w połowie rzemiosłem, a w połowie sztuką"
William R.Inge

"Literaturze nie są potrzebni wielcy pisarze, ale wielkie dzieła"
Aleksander Kumor

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

"Wystrzegaj się ludzi jednej książki"
Św. Tomasz

"Wykształcenie dało ludziom umiejętność czytania, ale nie nauczyło ich umiejętności wyboru lektury. To właśnie jest źródłem sukcesu brukowej literatury"
G.M. Travelyan

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”
/przysłowie chińskie/

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.
(Johan Wolfgang Goethe)

Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce.
(Maksym Gorki)

W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi(...) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej.
(Francesco Petrarka)

Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
(Denis Diderot)

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.
(Marcus Tullius Cicero)

Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi.
(Jaques Velle des Bavveaux)

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle.
(Oscar Wilde)

Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę.
(Mieczysław Kotarbiński)

Książka jest największym dobrem człowieka. Rozszerza świadomość ludzką, stwarza sojusz człowieka z człowiekiem, łączy, budzi, niepokoi, przetwarza, rzeźbi rysy swej epoki i wyprzedza ją. Znikome życie ludzkie rozszerza po granice wieczności, przezwycięża mijanie.
(Emil Zegadłowicz)

Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie - jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół.
(Jarosław Iwaszkiewicz)

Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji.
(Maria Dąbrowska)

Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi.
(Cyprian Kamil Norwid)

Mysz, dlatego że niegdyś całą książkę zjadła, Rozumiała , iż wszystkie rozumy posiadła.
(Ignacy Krasicki)

Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.
(Józef Czechowicz)

Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem.
(Kornel Makuszyński)

,,...Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej..."
(Jan Brzechwa)

Data dodania: 2022-09-13 19:40:06