Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Patron Szkoły

Patron Szkoły

Od 1970 r. Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie nosi imię harcmistrza Aleksandra Omieczyńskiego. Inicjatorem i pomysłodawcą imienia szkoły był ówczesny jej nauczyciel, p. S. Rzeszowski. Wspomagali go: p. J. Mozolewski, były Prezes Związku Polaków w Niemczech, mgr Czejareki i W. Narożyński. Na wniosek dyrekcji szkoły ówczesne władze oświatowe wydały zarządzenie:



 



"Na podstawie §11 pkt.1 Zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 25.V.1960 r. w sprawie nazw szkół (Dz. Urz. Min. Ośw. Nr8, poz.131) Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie nadaje się imię Aleksandra Omieczyńskiego".

Pełna nazwa szkoły powinna brzmieć:

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie



Szczecin, dn. 16.II.1970 r.

Kurator Okręgu Szkolnego
mgr Zygmunt Szydłowski



Aleksander Omieczyński ur. się 12.XII.1909 r. w Trzciance na Ziemi Malborskiej w rodzinie małorolnego chłopa. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Lubawie odbył praktykę w Grudziądzu i w 1933 r. wyjechał do Wrocławia, gdzie miał zamiar podjąć pracę w polskiej szkole. Władze niemieckie nie wyraziły jednak na to zgody, więc w 1935 r. wyjeżdża on do Szczecina. Po wielu trudnościach rozpoczyna prace w polskiej szkole, ucząc legalnie języka polskiego i śpiewu, a nielegalnie historii i geografii. Prowadzi również drużynę harcerską "Gryf" i zuchową "Wiewiórki". Nie poprzestaje na pracy z dziećmi, działa także wśród młodzieży i dorosłych, organizuje chór, orkiestrę i teatr amatorski.

Działalność Omieczyńskiego na polu krzewienia polskości nie ograniczała się tylko do polskiego środowiska w Szczecinie, ale sięgała także do okolicznych powiatów skupiających robotników polskiego pochodzenia. Pełniąc funkcję nauczyciela drużynowego i członka Związku Polaków, organizował w terenie punkty nauczania, oddziały ZP, a także biblioteki oraz pomagał kolportować prasę polską. Były to lata, w których nasilił się szowinizm i terror faszystowski, a wszystko co polskie skazane było na zagładę.

3.VI.1939 r. Aleksander Omieczyński zostaje aresztowany w czasie prowadzenia lekcji, a szkołę polską zamknięto. W sierpniu 1939 r. wywieziono go do obozu w Oranienburgu, gdzie znajduje się wielu aresztowanych działaczy polonijnych, m.in.: M. Golisz, J. Mozolewski, W. Narożynski. W 1940 r. przewieziony został do więzienia w Szczecinie, gdzie 10.IX.1941 r. ginie z rąk oprawców hitlerowskich. Pochowany zostaje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

Data dodania: 2022-09-13 19:57:15
Data edycji: 2022-09-13 19:58:36
Ilość wyświetleń: 868
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej