MAGICZNY BERLIN

Uczniowie klas medycznych 3D i 2B wybrali się na jednodniową przygodę do stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Celem podróży, 26 października, do tak ciekawego miasta, jakim jest Berlin było Menschen Museum przy Alexanderplatz. Pierwsze na świecie muzeum całkowicie poświęcone intrygującej ekspozycji Gunthera von Hagensa „Body Worlds” (niem. Körperwelten, tł. „Świat ciała”), obejmuje takie zagadnienia, jak anatomia, medycyna i opieka zdrowotna.

Preparaty znajdujące się na wystawie, pozwoliły młodzieży zagłębić się w strukturę człowieka i zwierząt, poznać sztukę anatomicznej preparacji i plastynacji. Uczniowie zobaczyli, jak w rzeczywistości wyglądają: szkielet, organy zdrowe i zmienione po chorobie (np. serce po zawale, płuca palacza), układy mięśni i inne elementy ludzkiego ciała. Wystawa uporządkowana według poszczególnych systemów ciała: aparat ruchu, układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, układ urogenitalny, układ trawienny i rozwój płodu dostarczyła zwiedzającym wielu niesamowitych wrażeń, a przede wszystkim zaspokoiła ich ciekawość poznawczą.

Młodzież dowiedziała się, że opracowany i opatentowany przez Hagensa proces plastynacji zwłok polega na całkowitym usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów i nasyceniu ich odpowiednimi polimerami, które zatrzymują proces rozkładu, zachowując jednocześnie kształt i kolor. Ciała do preparacji natomiast pozyskiwane są na mocy testamentów od osób, które zdecydowały się je oddać do celów badawczych oraz dydaktyki medycznej.  Wystawa pokazała złożoność i wrażliwość ludzkiego ciała. Wpłynęła na sposób jego postrzegania. Połączyła naukę, medycynę i kulturę muzealną.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Little BIG City Berlin, czyli siedem interaktywnych makiet, które pozwoliły im doświadczyć 750 lat historii tego miasta w ekscytujący sposób.

Każda z miniatur odpowiada innemu okresowi w historii Berlina i okraszona jest zabytkowymi budynkami, nagraniami audio, efektami specjalnymi oraz hologramami, które sprawiają, że makiety nabierają realnego kształtu. Uczniowie, stali się więc częścią miniaturowego modelu miasta i wzięli czynny udział w obaleniu muru berlińskiego, wspólnie ze strażakami gasili pożar Reichstagu, a także uczestniczyli w wyścigu konnych zaprzęgów. Poznali bohaterów historii Berlina, która ożyła na ich oczach. Odkryli znaczące wydarzenia w historii stolicy Niemiec, które ukształtowały zarówno miasto, jak i cały świat.

Kolejną atrakcją dla młodzieży był pobyt w Sea Life, który przeniósł ją do niesamowitego podwodnego świata i pozwolił stanąć oko w oko z mieszkańcami lokalnych rzek. Uczniowie zobaczyli zarówno najmniejszych mieszkańców wód, jak i tych najbardziej imponujących (koniki morskie, meduzy, płaszczki, rekiny…). Dowiedzieli się jak chronić nasze morze i jego mieszkańców.

Najważniejszym punktem tej wizyty była przejażdżka szklaną windą przez AquaDom - największe na świecie, wolnostojące, cylindryczne akwarium z 1 000 000 litrów wody morskiej, z rafą koralową i 1 500 tropikalnych ryb.

W programie zwiedzania nie mogło zabraknąć Reichstagu - budynku parlamentu, z którego kopuły uczniowie podziwiali panoramę Berlina.

Znalazł się także czas na refleksję. Młodzież na chwilkę zatrzymała się przy pomniku upamiętniającym pół miliona Romów i Sinti, pomordowanych w latach nazizmu.

Imponującą budowlą jest Brama Brandenburska – symbol Pokoju i Wolności, zjednoczenia Niemiec oraz jedna z najsłynniejszych wizytówek Berlina.

Właśnie tu zakończyła się nasza wycieczka.

W drodze powrotnej, z okien autokaru, podziwialiśmy dzielnicę ambasad, wieżę telewizyjną, budynek z napisem Coca-Cola, fragment muru berlińskiego, pomnik ku czci pomordowanych Żydów Europy, pomnik żołnierzy radzieckich w Tiergarten, Kolumnę Zwycięstwa, Carillon…

Jednym słowem, zwiedziliśmy dużo. Pełni pozytywnych wrażeń z piosenką na ustach wróciliśmy do domu.

Organizator wycieczki: Eliza Bodys

Data dodania: 2022-11-02 22:28:29