Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Magiczny Berlin po raz drugi

Magiczny Berlin po raz drugi

MAGICZNY BERLIN PO RAZ DRUGI 

 

Tradycyjne postrzeganie kultury i sztuki wysokiej, jako intelektualnych wyżyn sprawia, że dla większości młodzieży wydają się one zarówno niedostępne, jak i… nudne. Tymczasem postanowiliśmy pokazać naszym uczniom, że obcowanie z kulturą i sztuką może być barwną przygodą. Edukacja kulturalna to najlepsza forma kształtowania charakteru młodego człowieka, jego przyzwyczajeń, tolerancji, poglądów i wrażliwości.  

31 października, odwiedziliśmy prawdziwą skarbnicę wiedzy o świecie - Nowe Muzeum (niem. Neues Musem) w Berlinie. Składa się ono z dwóch placówek: Muzeum Egipskiego i Kolekcji Papirusów oraz Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej. 

Wizytę rozpoczęliśmy od Muzeum Egipskiego i Kolekcji Papirusów. Większość z nas od razu pospieszyła na drugi poziom w poszukiwaniu sali 210. Tam w centralnej części pomieszczenia prezentuje się egipska piękność z 1345 p.n.e. Doskonale zachowane popiersie królowej Nefretete zostało odkryte w 1912 w Amarnie na terenie warsztatu Totmesa, któremu przypisuje się wykonanie rzeźby. Eksponat będący uosobieniem kanonu ówczesnej urody, ideał kobiecego piękna, utrzymywano z dala od oczu ciekawskich do 1923. Popiersie, wzbudzające zachwyt u oglądających, ma wysokość 47cm i masę ok. 20kg. Wyrzeźbione zostało z wapienia i pokryte polichromowanym stiukiem. Stało się ikoną sztuki.  

 

Wśród wielu eksponatów znajdujących się w zbiorach muzeum szczególną uwagę uczniów przykuły: 

 

- figura z brązu: Chłopiec z Xanten (I-go w. p.n.e.), 

 

- pomnik modlącego się Amenemhata III (Egipt 1840-00 p.n.e.), 

 

- kumańskie postacie kobiece i męskie (Charków, Ukraina XII w. n.e.), 

 

- granitowy posąg Amona w formie barana chroniącego króla Taharkę, 

 

- głowa królowej Tija, 

 

- stela przedstawiająca króla Natasena klęczącego z matką przed bogiem Amonem (Egipt, późny okres ok. 300r p.n.e.), 

 

- górna część posągu boga Nilu (Egipt, Państwo Środka –XII dynastia ok. 1800r p.n.e.), 

 

- czarny granitowy posąg boga Horusa (V w. p.n.e. cywilizacja egipska, późny okres). 

 

Licealiści podziwiając sztukę egipską mogą zobaczyć m.in.: sarkofagi, płaskorzeźby, rzeźby (niektóre mające ponad 4 tysiące lat), papirusy, przedmioty codziennego użytku (meble, naczynia), a także biżuterię, wyroby ceramiczne i liczne figurki z majoliki (ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o bogatej kolorystyce).  

Zgromadzona kolekcja masek mumii doskonale wyjaśniła uczestnikom wycieczki ewolucję tej formy sztuki pogrzebowej. Na zdjęciu w górnej części gabloty widać maskę mumii Pasyga (wczesny rzymski kartonaż z I w. n.e., malowany i złocony ze szklanymi wstawkami), formalną maskę mumii kobiety pochodzącą z Egiptu (początek I w. n.e.). Natomiast wpływy grecko-rzymskie widać na masce mumii mężczyzny poniżej (broda i wąsy). 

 

Naszą uwagę zwróciło to, że wszystkie zgromadzone przedmioty są pięknie wyeksponowane. 

Interesująca okazała się również najstarsza i największa w Niemczech kolekcja Papirusów. 

 

 

 

Kolejnym punktem wycieczki był spacer pomiędzy rozciągającymi się na powierzchni 19 tyś. m2 2711 betonowymi, prostopadłościennymi blokami, stanowiącymi Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. W miarę wchodzenia w głąb monumentu czuliśmy, jakby teren pod stopami obniżał się i zaczynał falować. Wysokość najwyższych steli sięgała 5m. Możemy powiedzieć, że nietypowa forma pomnika silnie angażuje emocje oglądających i budzi sprzeczne odczucia. „Stanowi grę splatających się nierozerwalnie ożywionego z nieożywionym, życia ze śmiercią, kusi i odpycha zarazem, nie pozostawiając widza obojętnym.” Wizyta, w tym miejscu miała przypomnieć uczniom o pomordowanych Żydach, sprawić, by zachowali w pamięci niewyobrażalne wydarzenia, uczyli się chronić prawa człowieka, równość obywateli, by sprzeciwiali się wobec wszelkiej dyktaturze i przemocy. Jednocześnie, chcieliśmy pokazać młodzieży, że każda ze ścieżek stanowi możliwość wyboru, światło na końcu każdej z dróg unaocznia istniejącą nadzieję. 

  
 

 

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia z jedną z ikon Berlina – Bramą Brandenburską, symbolem Pokoju i Wolności. 

 

 

Zatrzymaliśmy się również przy pomniku będącym przestrogą przed obojętnością wobec rasizmu i dyskryminacji mniejszości. Wypełniony wodą okrągły zbiornik z czarnego kamienia symbolizujący wylane łzy i ogrom cierpień, doznanych przez ofiary i ocalałych z nazistowskiego ludobójstwa na Romach i Sinti, skłonił nas do chwili refleksji. Pięknym akcentem zdobiącym monument były świeże kwiaty, symbol życia. 

 

Krótkim spacerem przez Park Grosser Tiergarten przeszliśmy pod Reichstag, który obecnie jest siedzibą Bundestagu oraz miejscem, w którym co pięć lat wybiera się prezydenta Niemiec.  

 

 

W ładnej, małej japońskiej restauracji „Sakura” zjedliśmy lunch w formie bufetu. Główną atrakcją tej restauracji są Teppanyaki. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Szef kuchni majstrował szpatułką na płycie kuchennej, jedzenie świeże i smaczne. Było prawie wszystko: smażony ryż z kiełkami, sushi, chrupiąca kaczka, wieprzowina, kurczak panierowany, ryba, sajgonki... A na deser? Lody, banany w czekoladzie, sernik, galaretki… No i oczywiście zielona herbata. Wszystko, czego kubki smakowe mogą potrzebować do szczęścia. Jednym słowem nieprzebrany ocean smaków, kolorów i połączeń. 

 

  

Po jedzeniu poczuliśmy sytość, a także energię do dalszego zwiedzania. Wyruszyliśmy, by odwiedzić starą zajezdnię tramwajową - Classic Remise, a w niej największe legendy motoryzacji. Uczniowie podziwiali prawdziwe i żywe samochody klasyczne w trakcie odnawiania albo przeglądu. Ich uwagę zwróciły w szczególności perełki takie, jak: Lamborghini Espada, Bugatti, Countach, Diablo, Murcielago, Aventador i Ferrari, w tym legendarne Enzo. Większość z nich zarejestrowana i działająca. Przemierzając zajezdnię spotkaliśmy ludzi pochłoniętych pracą przy autach w warsztatach, jakby żywcem przeniesionych z lat 60. i 70. XX w. Młodzież mogła poczuć zapach historii motoryzacji będący mieszaniną spalin, benzyny i smarów. Krótko mówiąc odwiedziliśmy prawdziwy wehikuł czasu, który przeniósł nas co najmniej 40 lat wstecz.  

 

Trasa wycieczki, pozwoliła nam również zwiedzić Berlin z okien autokaru. Przejechaliśmy przez najciekawsze i ważniejsze miejsca stolicy Niemiec: niezwykle futurystyczny Urząd Kanclerza Federalnego, Uniwersytet Humboldta, fragment Muru Berlińskiego, słynny Checkpoint Charlie, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, przepiękną Katedrą Berlińską, liczącą 368m wieżę telewizyjną, pomnik żołnierzy radzieckich w Tiergarten, Kolumnę Zwycięstwa, Czerwony Ratusz, Carillon… 

 

Ostatnim miejscem naszego pobytu w Berlinie był Potsdamer Platz, tam poczuliśmy zarówno Halloween’owego ducha – polując na pamiątki w centrum handlowym, jak i magię Bożego Narodzenia – przechadzając się po świątecznym jarmarku.  

 

Podsumowując, wycieczka stała się dobrą okazją do kontaktu z „żywym dziedzictwem”. Eksponaty muzealne, pomniki i zabytki, które są materialnym śladem czasów minionych, pozwoliły licealistom na obcowanie z przeszłością.  

 

Drodzy Uczniowie!  

Kolejny raz nie zawiedliście i udowodniliście, że kulturalnie, odpowiedzialnie i bezpiecznie zachowujecie się podczas wycieczek. ;-)  

 

Wychowawcy i Opiekunowie! 

Dziękuję, za pełnienie odpowiedzialnej funkcji, jaką jest sprawowanie opieki nad młodzieżą. 

 

Wizytę w Berlinie dołączam  do naszej kolekcji magicznych miejsc.  

 

 

Organizator wycieczki: Eliza Bodys 

 

 

 

Data dodania: 2023-11-11 15:06:01
Data edycji: 2023-11-11 15:41:56
Ilość wyświetleń: 406
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej