Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

PAŁAC SANSSOUCI + PARK FILMOWY BABELSBERG

PAŁAC SANSSOUCI + PARK FILMOWY BABELSBERG

WYCIECZKA DO POCZDAMU - PAŁAC SANSSOUCI + PARK FILMOWY BABELSBERG

Rankiem 5-go kwietnia grupa naszych licealistów, zamiast do szkoły, wyruszyła w drogę do Poczdamu – miasta parków, pałaców, ogrodów. Celem wycieczki było poznanie Poczdamu – stolicy Brandenburgii, jej zabytków kultury i historii.

Pierwszym punktem wycieczki był wzniesiony w stylu fryderycjańskiego rokoko Pałac Sanssouci (Schloss Sanssouci) i jego ogrody. Przepiękny kompleks pałacowy króla Prus Fryderyka II Wielkiego, historia rodu Hohenzollernów oraz ciekawostki na temat życia władcy przeniosły młodzież w klimat XVIII wiecznego Poczdamu.

Duże wrażenie wywarły na licealistach wnętrza pałacu, w których zdobieniach dominuje motyw winorośli.

Za najpiękniejsze, zapierające dech w piersiach uczniowie uznali sale:

  • koncertową utrzymaną w biało – złotej kolorystyce o ornamentyce wyglądem przypominającej muszle o fantazyjnej, nieregularnej formie,

  • marmurową wyraźnie wzorowaną na rzymskim Panteonie, w której zdobioną sztukaterią kopułę wbudowano owalny otwór w szczytowej części sklepienia, przepuszczający powietrze i światło do wnętrza budowli, a w dwóch niszach między drzwiami umieszczono rzeźby Wenus i Apolla trzymającego w ręku otwartą księgę, dzieło Lukrecjusza „De rerum natura”, z łacińskimi słowami „Bądź mi przyjaciółką proszę, w pisaniu tych wierszy, które ośmielam się o naturze rzeczy mozolnie wykuwać”,

  • kwiatową, której wesoły, naturalny charakter nadają liczne ornamenty kwiatów, owoców, girland, liści, małp, papug oraz bocianów.

Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że nazwa umieszczona na południowej fasadzie pałacu nie jest przypadkowa. Słowa „Sans souci” Fryderyk II wypowiedział podczas spaceru po parku z francuskim pisarzem i filozofem Jeanem Baptiste de Boyerem. Wskazał wówczas miejsce przyszłego pochówku i stwierdził, że tam będzie bez trosk.

Młodzież odwiedziła grób Fryderyka II Wielkiego znajdujący się na najwyższym z pałacowych tarasów. Była zdziwiona, widząc na skromnej płycie pozostawione przez kogoś kartofle i wtedy dowiedziała się, że temu władcy zawdzięczamy nie tylko I rozbiór Polski, ale i ... ziemniaki. Za wszelką cenę starał się on zaszczepić niemieckim rolnikom hodowlę tego warzywa, docenił jego zalety i wprowadził na stoły. W dowód pamięci i wdzięczności na jego grobie składa się właśnie ziemniaki. Kolejną ciekawostką dla uczniów było to, że Fryderyk II jest pochowany w krypcie obok swoich ukochanych psów.

Pani przewodnik powiedziała, że plac wzniesienia Pałacu Sanssouci, porastały gęste lasy dębowe, które wykarczowano za czasów Fryderyka Wilhelma I, pozyskane drewno przeznaczono do budowy umocnień i domów w centrum Poczdamu, a teren wykorzystano jako ogród owocowo – warzywny. W 1744 roku, Fryderyk II na naturalnym wzniesieniu w ogrodach, tzw. „łysym wzgórzu”, założył winnicę. Decyzję o budowie rezydencji król podjął 25 stycznia 1745 roku. Zadanie powierzył zaufanemu architektowi Georgowi von Knobelsdorff, który nie miał swobody w projektowaniu, gdyż każda zmiana musiała mieć akceptację władcy. Pałac nie był ogrzewany, więc Fryderyk II mieszkał w nim od kwietnia do października. Tu mógł oddawać się temu co lubił najbardziej - koncertom, pracy literackiej i filozofowaniu. Budowla składająca się z 12 apartamentów, wzniesiona wzdłuż prawie całego najwyższego tarasu (92m długości i 15,6m szerokości) bardzo podobała się młodzieży. Uczniowie zwrócili uwagę na umieszczone pomiędzy dużymi oknami hermy - płaskie, zwężające się ku dołowi słupy, powyżej których znajdowały się rzeźby prezentujące bachantów i bachantki, towarzyszy boga Dionizosa. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że pełnią one funkcje atlantów i kariatyd, czyli muskularnych mężczyzn i kobiet, dźwigających dach budowli. Młodzież przyglądała się również umieszczonym na otaczającej dach balustradzie puttom w postaci aniołków i rzeźbionym wazom. Wizytę w pałacu zakończyła przechadzka ogrodami tarasowymi.

Kolejnym miejscem na mapie naszej podróży był park filmowy Babelberg, położony obok jednych z najstarszych studiów filmowych na świecie (w ubiegłym roku świętowały 100-lecie swego istnienia).

 

Uczniowie poznali miejsce, w którym światową karierę rozpoczynali Marlena Dietrich i Billy Wilder, filmowego fachu uczył się młody Alfred Hitchcock, Roman Polański kręcił obsypanego nagrodami „Pianistę”, Quentin Tarantino „Bękarty Wojny”, a przed kamerami w różnych produkcjach występowali Kevin Spacey, Tom Cruise, Brad Pitt, Kate Winslet, Christoph Waltz i wiele innych znakomitych nazwisk świata filmu. W tym miejscu licealiści zgłębiali tajniki powstawania filmowych produkcji: od scenariusza przez scenografię, przygotowanie aktorów, po budowę dekoracji na podstawie i przykładzie wystaw, rekwizytów i dekoracji Parku. Młodzież zapoznała się z pracą specjalistów filmowego rzemiosła – sztuczkami charakteryzatorów i kostiumografów, kaskaderów, iluzjonistów, sekretami kulis filmowych.

 

 

Uczniowie uczestniczyli w Stuntshow – spektakularnym pokazie zawodowych kaskaderów w arenie „Wulkan”.

 

 

Odwiedzili także kino XD „Dome of Babelsberg” oraz obejrzeli dekoracje: Uliczka z Dzikiego Zachodu, Ogrody Małego Mucka, Średniowieczne Miasto, Aleja Gigantów.

 

Młodzież miała również okazję przepłynąć się łódką po bajkowej krainie pisarza Janoscha  „Och, jaka piękna jest Panama“.

 

 

 

Uczniowie poznali też świat dobranocek Piaskowego Dziadka oraz odwiedzili fascynującą wystawę do filmu „Piaskowy Dziadek – Przygody w Krainie Snów“ z oryginalnymi dekoracjami i rekwizytami.

Żegnając się z Poczdamem, z okien autokaru podziwiali Starówkę z Bramą Brandenburską i Kościołem św. Mikołaja.

 

Wyjazd do stolicy Brandenburgii okazał się zarówno dobrą okazją do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, jak i wzbogacenia wiedzy z zakresu historii, architektury, filmu oraz kina. Do domu wróciliśmy w świetnym humorze, pełni wrażeń, a młodzież już w drodze powrotnej zapowiedziała, że zaczyna zbierać drobniaki na kolejną wycieczkę w maju!

 

Organizator wycieczki: Eliza Bodys

 

 

Data dodania: 2023-04-06 10:08:37
Data edycji: 2023-04-08 10:32:41
Ilość wyświetleń: 418
BIP
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej