74-100 Gryfino
ul. Niepodległości 16
24-28 kwietnia 2023r. to dni wymiany polsko- niemieckiej z zaprzyjaźnioną szkołą z Bersenbrück. Tym razem grupa 16 uczniów z klas 1b i 1d spotkała się z rówieśnikami z Niemiec w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży w malowniczej miejscowosci Kamminke zlokalizowanej na terenie Niemiec.
Dzisiejsze zajęcie miały na celu integrację młodzieży i przełamanie bariery językowej. Uczniowie z obu szkół szybko nawiązali ze sobą kontakt i znaleźli wspólny język.
Uczniowie z obu krajów mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii z czasów II wojny światowej. Omawiane były wydarzenia, które miały miejsce na terenie wyspy Uznam. Odwiedziliśmy również miejscowy cmentarz, na którym pochowani są żołnierze i ludność cywilna polegli w czasie wojny. Warsztaty uświadomiły uczniom, że wolność jest przywilejem i jak wiele trzeba było poświęcić, by móc się nią cieszyć.
Wtorkowe warsztaty popołudniowe poświęcone były życiu nastolatków teraz i w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Uczniowie z obu szkół wymienili swoje skojarzenia związane z okresem dorastania. Czas młodości kojarzy im się głównie ze szkołą, przyjaciółmi, zabawą, zbieraniem doświadczeń czy pierwszymi samodzielnymi decyzjami. Ich skojarzenia zostały skonfrontowane ze wspomnieniami Lurta Willerta, który należał w dzieciństwie do dziecięcych i młodzieżowych organizacji nazistowskich. Podkreślał on, że niestety nie miał możliwości podejmowania własnych decyzji. Od 10. roku życia był indoktrynowany przez działaczy Hitlerjugend i miał jasno wytyczony sposób funkcjonowania.
Ta nietypowa lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Po warsztatach przyszedł czas na wymianę przygotowanych przez uczniów upominków.
Trzeci dzień wymiany polsko-niemieckiej
Dzisiaj odwiedziliśmy Muzeum Historyczno-Techniczne w Pennemünde.
W miejscu tym w latach 30. ubiegłego wieku trwały starania nad utworzeniem pierwszej rakiety o dalekim zasięgu.
Teren ten został starannie wybrany ze względu na płaski teren, 400- kilometrowy wolny tor strzelecki i przede wszystkich ustronne położenie.
Zbudowano tu elektrownię, centrum naukowe oraz osiedle mieszkaniowe dla wykwalifikowanych i szczególnie cennych pracowników oraz obóz dla pracujących tam jeńców i więźniów. Warunki życia tych drugim były szczególnie trudne. W jednej z gablot ekspozycyjnych można było zobaczyć odzież oraz przeczytać informację o workach z cementem, którymi pracownicy obwiązywali się, by ochronić się przed zimnem.
Kolejne ekspozycje uświadomiły nam jak skomplikowaną konstrukcją była rakieta V2. Pierwszy udany lot nastąpił dopiero w 1942r., mimo że prace nad nią trwały już od wielu lat. Składała się ona z 20 tys. elementów, z których każdy był dokładnie zaprojektowany.
Rysunki konstrukcyjne i wiedza pracujących nad rakietą ekspertów była niezwykle cenna. Rozpracowanie niemieckiej technologii było marzeniem konkurujących ze sobą mocarstw.
Popołudnie spędziliśmy w malowniczym kurorcie Herringsdorf. Wspólnie udaliśmy się na promenadę i miejscowe molo. Później uczniowie mogli sami odkrywać uroki tego pięknego miasteczka.
Dzień zakończyliśmy ogniskiem z przygotowanym przez nas tradycyjnym niemieckim Stockbrot oraz wspólnymi tańcami.
Czwarty dzień wymiany polsko- niemieckiej spędziliśmy bardzo aktywnie.
Wyruszliśmy z Kamminke na rowerach i udaliśmy się w kierunku Świnoujścia. W Świnoujściu uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, podczas której odkrywali różne miejsca na mapie miasta. Zwiedziliśmy również umocnienia twierdzy Świnoujście.
Nie zabrakło czasu na spacer po promenadzie i wzdłuż pięknej plaży oraz wspólny obiad w pizzerii Da Grasso.
Wymiana polsko-niemiecka ze szkołą z Bersenbrück dobiegła końca. Wracamy z lepszymi umiejętnościami językowymi, nowymi przyjaźniami oraz bagażem ciekawych doświadczeń.
Opiekunowie: Anna Szkraba, Jolanta Kaczmarczyk
74-100 Gryfino
ul. Niepodległości 16