Aktywna Tablica

Aktywna Tablica – międzyszkolna sieć współpracy

Nasza szkoła w roku szkolnym 2020/21 uczestniczy w  Rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 „Aktywna tablica”.
Głównym celem programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się.

Zawarliśmy porozumienie z dwoma szkołami:
- z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie
- z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie

W ramach współpracy będziemy wymieniać się doświadczeniami z innymi nauczycielami poprzez międzyszkolną sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, a w szczególności:

1. zorganizowanie i udział w co najmniej 3 spotkaniach w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,
  2. zorganizowanie w szkole, co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,
  3. dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK lub ćwiczeń/zadań interaktywnych lub innych ciekawych pomysłów – przykłady dobrych praktyk.

Harmonogram działań dotyczących wdrożenia TIK „Aktywna tablica”

Zadanie

Sposób realizacji zadania

Nauczyciele realizujący

Wyznaczenie szkolnego e-koordynatora do koordynowania działań w zakresie stosowania TIK w szkole.

Powołanie e-koordynatora

Grudzień 2020

Powołanie nauczycielskiego zespołu samokształceniowego, który wspiera  nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK.

Powołanie zespołu samokształceniowego do realizacji projektu

Grudzień 2020

Nawiązanie współpracy ze szkołami w ramach międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli.

Ustalenie harmonogramu spotkań międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli.

E-koordynator

Luty 2021

Udział w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli.

Zorganizowanie spotkań online  z wykorzystaniem aplikacji MS Teams.

Magdalena Ryngiewicz
Małgorzata Król

Luty – kwiecień 2021

Uczestniczenie w konferencjach
i szkoleniach z zakresu TIK w nauczaniu

Wybór form doskonalenia
i udział w szkoleniach z zakresu wykorzystania TIK.

Styczeń - maj 2021

Zorganizowanie 3lekcji otwartych
z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,
w ramach uczestniczenia w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli.

Przeprowadzenie 1 lekcji otwartej przez nauczyciela historii, 2 lekcji przez nauczyciela biologii.

Kwiecień – maj 2021

Dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami
i doświadczeniami z innymi nauczycielami – udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych
z wykorzystaniem TIK, przykłady dobrych praktyk.

Opracowanie scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK oraz przykłady dobrych praktyk wykorzystania TIK w edukacji.

Magdalena Ryngiewicz
Małgorzata Król

Do maja 2021

Utworzenie zakładki „Aktywna tablica” na stronie szkoły.

Utworzenie zakładki projektu. Umieszczanie w zakładce materiałów dokumentujących działania realizowane w ramach projektu.

Styczeń – czerwiec 2021

Wykorzystywanie TIK na zajęciach edukacyjnych w każdym oddziale Liceum Ogólnokształcącego

Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem TIK w wymiarze co najmniej 5 godzin w każdym oddziale.

Dokumentowanie prowadzonych zajęć w formie przyjętej w szkole (sprawozdania).

Wszyscy nauczyciele

Styczeń – czerwiec 2021

Ocena wpływu stosowania TIK na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania i uczniów w proces uczenia się.

Przeprowadzenie ewaluacji wewnętrznej.

Dobre praktyki - Aktywna tablica

• Webinaria | edunation - https://edunation.com.pl/webinaria/
    Darmowe webinaria dla nauczycieli, metodyków i właścicieli szkół językowych. Zapisz się już teraz, aby uczestniczyć w wydarzeniu i otrzymać certyfikat.

• „Niestandardowe pomysły na breakout rooms nie z tej ziemi.” -
  1. Kanał You Tube - Waldemar Grabowski przedstwia treści o zdalnym nauczaniu na platformie Teams
  2. Kanał You Tube - Waldemar Grabowski omawia programu Microsoft Word, Excel, Power Point
  3. Kanał You Tube - Waldemar Grabowski

TIK w pracy NAUCZYCIELA #30. Canva - darmowe oprogramowanie dla szkoły, nauczyciela, ucznia.

1. Kanał You Tube - ewangelista IT
    Jak STWORZYĆ ZADANIE dla Uczniów, jak Uczeń je wypełnia i zwraca? [Teams: Zadania]
  2. Kanał You Tube - Zygmunt Pilarek

Nowy fajny sposób na testy w Microsoft Teams: Testportal